M.Czynszak: historia funduszu ma znaczenie

21.10.2019 | analizy.pl

Jeśli klient zdecydował się na fundusze inwestycyjne, to bardzo dobrze. Dzisiaj na lokatach można w zasadzie tylko stracić pieniądze – mówi w analizyplayer Michał Czynszak z Ipopema TFI

Michał Czynszak przyznaje, że inwestowanie w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem straty. Zwraca jednak uwagę na mniej ryzykowne strategie inwestycyjne, które mogą być alternatywą dla lokat. – Na rynku można znaleźć sporo rozwiązań, które inwestują w najbezpieczniejsze klasy aktywów, chociażby obligacje rządowe  i na tych funduszach można zarobić więcej niż na lokacie. Mało tego, można odrobić jeszcze inflację, podatek, czyli generalnie klienci będą na koniec takiej inwestycji na plusie – mówi Czynszak.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przy wyborze funduszy inwestycyjnych – zdaniem Czynszaka – warto zwracać uwagę na historyczne stopy zwrotu, pamiętając jednocześnie, że na pewno takie same nie powtórzą się w przyszłości. Analiza wyników z dłuższych okresów pozwala sprawdzić, jaka była efektywność strategii i zarządzających danymi funduszami. Na pewno nie należy jednak z wyników po jednym miesiącu – np. styczniu – wyciągać wniosków, jakie będą wyniki inwestycyjne po roku.  
 
Ekspert z Ipopema TFI przyznaje, że zarządzający się zmieniają, ale czasy gdy decyzje w funduszu inwestycyjnym zależały od jednej osoby to już przeszłość.
 
W ciągu 20, 30 czy czterdziestu lat pracy każdy zmienia pracę, natomiast wydaje się, że dzisiaj odchodzimy od modelu "one man show", w którym zarządzający tworzył jakąś autorska strategię i na jej bazie tworzył fundusz. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Najczęściej decyzje kierunkowe podejmowane są na komitetach inwestycyjnych, a sam zarządzający w ramach tego kierunku podejmuje już konkretne decyzje, w jakie konkretne instrumenty zainwestować, w jakich okresach i tak dalej i tak dalej. To tutaj leży decyzja, w którym kierunku idziemy, jakie kraje wybrać, jakie strategie – decyzja jest podejmowana kolektywnie – mówi Czynszak.
 
Więcej w materiale wideo.
 
Wywiad przeprowadzony we wnętrzu myhive Crown Tower dzięki uprzejmości IMMOFINANZ, właściciela marki myhive (www.myhive-offices.com).

TAGI:

Ipopema TFI

Popularne


zobacz także

↑ na górę