Przegląd prasy

29.05.2020 | analizy.pl
Dziś w prasie dużo miejsca poświęca się RPP i zaskakującej obniżce stopy procentowej. Ponadto prognozy dla branży biotechnologicznej, a także polskich małych i średnich spółek

RPP zaskakuje ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w czwartek główną stopę procentową NBP z 0,5 do 0,1%. Tylko jeden spośród 25 ekonomistów zapytanych przez „Parkiet” prognozował takich ruch RPP.

Za: Parkiet (2020-05-29), Grzegorz Siemionczyk, NBP nie życzy sobie mocnego złotego

„Faworyzowanie sWIG80 względem WIG20 miało sens”

Trudno się dziwić, że Polacy nie akceptują oprocentowania lokaty na poziomie 0-0,5 proc. Część klientów banków poszukuje czegoś, co może przynieść choć trochę większe zyski. Dlatego kierują się ku akcjom i złotu, a także nieruchomościom — mówi Konrad Łapiński, zarządzający Total FIZ na łamach „Pulsu Biznesu”. Jego zdaniem wraz z rozwojem programu PPK zacznie się rynek małych i średnich spółek, który w ostatnich latach cierpiał z kilku fundamentalnych powodów.

Za: Puls Biznesu (2020-05-29), Kamil Zatoński, Czas na zakupy małych spółek wciąż jest dobry

Biotechnologia ma przyszłość

To może być dekada spółek biotechnologicznych, mówi Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar Asset Management w wywiadzie dla „Parkietu”. Twierdzi, że można dostrzec pewne analogie do lat 80., gdy powstawał Apple, Microsoft. – Mieliśmy dynamiczny rozwój technologii informatycznej, który trwa do dziś. Dziś z kolei widzimy duże przyspieszenie, jeśli chodzi o rozwój wiedzy i zastosowania wyników badań firm z branży medycznej – mówi zarządzający funduszem Caspar Stabilny.

Za: Parkiet (2020-05-29), Dariusz Wieczorek, To może być dekada spółek biotechnologicznych

CD Projekt podał świetne wyniki za I kwartał

To rekordowy pierwszy kwartał w historii grupy, zarówno pod względem osiągniętych przychodów, jak i wyniku netto. Przyczyniła się do tego przede wszystkim kontynuacja bardzo dobrej sprzedaży „Wiedźmina 3", który obchodził właśnie swoje piąte urodziny. Z tej okazji otrzymaliśmy wyjątkowy prezent - liczba sprzedanych kopii gier z serii wiedźmińskiej przekroczyła 50 mln – komentuje Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projektu na łamach „Parkietu”. Przychody największej spółki na GPW urosły do niemal 193 mln zł z niespełna 81 mln zł. Z kolei zysk netto poszedł w górę do prawie 92 mln zł z 17,7 mln zł.

Za: Parkiet (2020-05-29), Katarzyna Kucharczyk, CD Projekt zarabia krocie na Wiedźminie

EBC przyspieszy ze skupem aktywów

Według badania ekonomistów przeprowadzonego przez Bloomberga, w przyszłym tygodniu Europejski Bank Centralny przyspieszy awaryjne zakupy aktywów, aby wyprowadzić gospodarkę z o wiele głębszego niż pierwotnie przewidywano załamania.

Za: Bloomberg (2020-05-29), ECB About to Turn Up Printing Press to Finance Europe’s Recovery

TAGI:

inflacjakoronawirusprzegląd prasy

Popularne

Zobacz także

↑ na górę