Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy emerytalnych (kwiecień 2020)

07.05.2020 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Na rynkach akcji kwiecień upłynął pod znakiem odrabiania strat po potężnych przecenach z wcześniejszych tygodni. Dzięki temu fundusze emerytalne (OFE) wypracowały wysokie stopy zwrotu, a ich aktywa wzrosły o blisko 8%

Straty po wcześniejszej przecenie odrabiały indeksy na całym świecie. Indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na światowych giełdach, wzrósł w kwietniu o +9,9%. Także na warszawskiej giełdzie skala odbicia była wysoka, choć silniejszym wzrostom przeszkadzało słabsze zachowanie banków, którym nie służy dwukrotna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
 

Wyniki funduszy emerytalnych

Indeks szerokiego rynku WIG, po dwóch miesiącach silnych przecen, w kwietniu zyskał +10,8%. Licząc od początku roku, wciąż jest jednak pod kreską -20,3%. Podobnie kształtują się wyniki funduszy emerytalnych, których portfele w ponad 80% złożone są z akcji. W samym kwietniu jednostki wszystkich funduszy zyskały po 7-9%, a średni wynik wyniósł +8,1%.  To jednak wciąż za mało, by odrobić wcześniejsze straty, które po czterech miesiącach tego roku są dwucyfrowe. Ujemne są także wyniki średnioterminowe zarówno w 3- jak i 5-letnim horyzoncie. Lepiej wygląda perspektywa 10-letnia, w której wszystkie OFE są na plusie, a średni wynik to +15,7%, przy czym wyniki poszczególnych funduszy wahają się od +7,0% (Generali OFE) do +25,2% (MetLife OFE).

Wyniki

 

Ranking OFE

W kwietniu najlepszy stosunek zysku do ryzyka utrzymało Aviva OFE z najwyższymi notami w obu horyzontach (12 i 36 mies.). W Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio) na drugie miejsce wskoczyło MetLife OFE, a na trzecie Aegon OFE – oba fundusze mają wysokie oceny (4a lub 5a) zarówno w 12-mies. jak i 36-mies. horyzoncie. Na koniec obu zestawień spadło natomiast Generali OFE, które otrzymało najsłabsze oceny 1a.

Ranking OFE - kwiecień 2020

 

Aktywa funduszy emerytalnych

Na koniec kwietnia wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych wzrosła do 125,3 mld zł, czyli o 7,8% w ciągu miesiąca. Licząc od początku roku, ich wartość spadła o blisko 30 mld zł.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Kwietniowy wzrost aktywów to zasługa odbicia na warszawskiej giełdzie, które pozwoliło na odrobienie części poniesionych wcześniej strat. Dodatnie wyniki zarządzania przyczyniły się do powiększenia aktywów zgromadzonych w OFE o ok. 9,3 mld zł. Dodatkowo fundusze otrzymały z tytułu składek z ZUS 266 mln zł. Co miesiąc negatywnie na stan aktywów wpływają przelewy w ramach „suwaka” – w samym kwietniu wyniosły one 418,96 mln zł.

Aktywa OFE - kwiecień 2020

TAGI:

IGTEOFEwyniki inwestycyjne

Popularne


zobacz także

↑ na górę