Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2020)

12.05.2020 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Po najgorszym w historii miesiącu, w którym klienci wypłacili z funduszy ponad 20 mld zł, kwiecień przyniósł istotne wyhamowanie umorzeń. Saldo wpłat i wypłat wyniosło -2,6 mld zł. 

Kwiecień plecień przyniósł nie tylko zmienność pogody, ale i sporą rozbieżność w przepływach w funduszach inwestycyjnych. Podczas gdy fundusze dłużne wciąż notowały odpływ kapitału, fundusze akcyjne, mieszane, ale także surowcowe mają za sobą bardzo dobry miesiąc.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Saldo wpłat i wypłat

Podobnie jak w marcu najwięcej środków klienci wypłacili z funduszy dłużnych, które to wcześniej cieszyły się największą popularnością. Tym razem wycofali z nich -3,4 mld zł netto. Umorzenia nie rozłożyły się jednak równomiernie – podczas gdy jedne notowały wysokie odpływy, inne cieszyły się sporym zainteresowaniem (i to nierzadko w ramach tych samych kategorii). Jedenaście funduszy dłużnych odnotowało ujemny bilans sprzedaży przekraczający 100 mln zł, wśród których znalazły się PKO Obligacji Skarbowych (-0,4 mld zł), Generali Korona Dochodowy (-0,3 mld zł) oraz Investor Oszczędnościowy (-0,3 mld zł). Z kolei pięć innych funduszy pozyskało po kilkadziesiąt mln zł, dzięki czemu wskoczyło do zestawienia najpopularniejszych funduszy w kwietniu (patrz wykres poniżej). Ostatecznie najwięcej środków straciły fundusze o krótszym terminie do wykupu (zarówno uniwersalne jak i papierów skarbowych – łącznie -2,4 mld zł) oraz korporacyjne (-0,5 mld zł).

Saldo

Na drugim biegunie w kwietniu znalazły się fundusze akcyjne, które pozyskały najwięcej nowego kapitału od prawie 5 lat. Przewaga wpłat nad wypłatami sięgnęła +0,6 mld zł. Najpopularniejsze fundusze w tym segmencie łączy inwestowanie w spółki wzrostowe, technologii i innowacji – głównie operujące na zagranicznych rynkach. Ale i produkty inwestujące na warszawskiej giełdzie znalazły swoich zwolenników. Fundusze akcji polskich uniwersalnych pozyskały 170 mln zł netto, a fundusze akcji małych i średnich spółek niecałe 30 mln zł.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy akcyjnych

Kwiecień był udany także dla funduszy surowcowych, do których klienci wpłacili netto 55 mln zł, najwięcej od prawie 4 lat. Nowe środki trafiały zarówno do funduszy złota znanych od lat (z Investors TFI oraz Quercus TFI) jak i do tych utworzonych w ostatnich tygodniach (w Esaliens TFI oraz Generali Investments TFI).

Dodatni bilans sprzedaży odnotowały także fundusze mieszane (+75 mln zł) oraz tworzone pod PPK (ok. 320 mln zł), które dodatkowo zostały zasilone kolejną transzą wpłat powitalnych z Funduszu Pracy.


Mimo ujemnego bilansu sprzedaży dla całego rynku, kilka towarzystw zakończyło miesiąc nad kreską. Liderem sprzedaży zostało NN Investment Partners TFI (91 mln zł), za którym znalazły się TFI PZU (59 mln zł, m.in. dzięki nowym wpłatom na konta PPK) oraz Skarbiec TFI (21 mln zł). Najwięcej środków odpłynęło z funduszy Pekao TFI (-575 mln zł) oraz PKO TFI (-475 mln zł).

TAGI:

saldo wpłat i wypłatwartość i struktura aktywów

Popularne


zobacz także

↑ na górę