Investors TFI: obligacje długoterminowe mogą jeszcze zyskać

01.06.2020 | Investors TFI
W czwartek RPP obniżyła stopy procentowe, w tym główną stopę referencyjną z 0,5% do 0,1%. Decyzja ta była zaskoczeniem dla rynku i zaowocowała silnym wzrostem cen obligacji skarbowych

Rentowności spadły najmocniej w segmencie papierów dłużnych o terminie wykupu do 2 lat. Na całej krzywej dochodowości miało miejsce przesunięcie w dół  o 20-30 punktów bazowych, do historycznie najniższych poziomów. Obecnie rentowność dwu- oraz dziesięcioletnich obligacji skarbowych o stałym kuponie wynosi odpowiednio 0,2% i 1,2%.

Wiele wskazuje na to, że po ubiegłotygodniowej obniżce stóp procentowych RPP nie zdecyduje się już na kolejny tego typu krok. Ewentualne dalsze łagodzenie polityki pieniężnej będzie mogło mieć miejsce z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej, w tym przede wszystkim skupu obligacji skarbowych. Niższe stopy procentowe mają negatywne przełożenie na sektor bankowy, stąd ostatnie posunięcie RPP przybliża termin pojawienia się dyskusji na temat pierwszej podwyżki stóp procentowych w sytuacji stabilizacji gospodarki, niższych potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa i powrotu do wzrostu gospodarczego w przyszłym roku.

Z komunikatu RPP wynika, że głównym powodem zmiany stóp procentowych była obawa o możliwy w wyniku pandemii spadek inflacji poniżej celu NBP. Jest to tłumaczenie o tyle zaskakujące, że wskazuje na pewną zmianę dotychczasowego sposobu działania banku centralnego. W przeszłości bowiem RPP nie reagowała tak stanowczo na wahania inflacji wywołane czynnikami, na które nie ma wpływu. Obecnie inflacja utrzymuje się jeszcze na podwyższonym poziomie, jednak w kolejnych miesiącach będzie się to zmieniać. Spadek aktywności gospodarczej ma charakter dezinflacyjny. Podobnie zadziała tegoroczny spadek cen ropy i innych surowców.

W obecnym otoczeniu rynkowym na relatywnej atrakcyjności zyskały obligacje skarbowe o zmiennym kuponie. Szczególnie widoczne jest to w horyzoncie kilku miesięcy, kiedy kupon obligacji bazuje jeszcze na starej stawce WIBOR, podczas gdy koszt pożyczania złotego spadł na rynku międzybankowym niemal do zera. Obligacje o stałym kuponie z krótkiego końca krzywej dochodowości powinny zachowywać się stabilnie w perspektywie kolejnych miesięcy - trudno spodziewać się tutaj dalszego silnego wzrostu cen. Jest on natomiast możliwy w segmencie obligacji długoterminowych, pod warunkiem utrzymania się globalnych tendencji do spadku rentowności obligacji. Silny spadek rentowności obligacji stałokuponowych sprawił, że relatywnie atrakcyjną opcją stała się obligacja indeksowana do inflacji, dla której implikowana inflacja w horyzoncie do wykupu faktycznie znajduje się istotnie poniżej celu RPP. 

Mikołaj Stępniewski
Zarządzający funduszami Investors TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychobligacje skarbowe

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

10
lip
Empty-hex
P.Kuczyński: chińska „hossa” w centrum uwagi
9
lip
Empty-hex
Saxo Bank: Trump i Covid-19 to najlepsze, co kiedykolwiek spotkało Chiny
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: czerwiec wzrostu, ale już selektywnie
3
lip
Empty-hex
Czy inwestorzy wystraszą się zbyt drogich akcji?
29
cze
Empty-hex
Wzrost cen miedzi w związku z koronawirusem
26
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: powrót do normalności, ale i obawa o za drogie akcje
22
cze
Empty-hex
Złoto szykuje się do wybicia
19
cze
Empty-hex
P.Kuczyński: RPP chce osłabić złotego?
Empty-hex

Popularne


zobacz także

↑ na górę